Sazlıdere’de Yapılması Planlanan “FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi” İle İlgili Basın Açıklaması

estab-baskani
süleyman paçaman basın açıklaması

Birlik Başkanımız Süleyman PAÇAMAN, BOTAŞ’ın Sazlıdere sahilinde yapmayı planladığı “Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi”ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

Keşan Heyeti olarak Marmara Ereğlisi’nde BOTAŞ yetkilileri ile yaptığımız toplantıda FSRU projesinin bilinen detaylarını görüştük. Projenin bölge turizmine olumsuz etkileri olacağı endişesini yaşamaya devam ediyoruz. Botaş’ın hazırladığı ÇED raporu ve görüşmede aldığımız bilgiler doğrultusunda;Gemilerin FSRU iskelesine yanaşma-ayrılmaları esnasında sualtı habitatına ve kıyılara vereceği olası zararın önlenmesine ilişkin şimdiye kadar yapılan ön çalışmanın yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Sazlıdere sahilinde yapılması planlanan  FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin, birliğimizin mücavir alanları içerisinde yer alan Edirne’nin Saros Körfezi kıyı şeridine olumsuz etkileri olacağını ön görmekteyiz. Bu projenin bölge turizmine olumsuz etkileri olacağını düşünüyoruz. Keşan, İpsala ve Enez ilçe sınırları içerisinde turizmi koruma ve gelişim bölgeleriyle Turizm merkezlerinde alanın bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, Turizme ilişkin sosyal teknik altyapının gerçekleştirilmesi ve işletilmesini sağlamak amacıyla Bakanlar kurulu kararıyla 2007 yılında kurulan birliğimizin bu zamana kadar hayata geçirmiş olduğu proje ve hizmetlerin boşa çıkmaması, bölge turizminin geliştirilmesine yönelik yeni projeleri hayata geçirebileceğimiz doğal altyapının yaşaması için projenin bölgemizde yapılmasını uygun bulmuyoruz. Sadece Sazlıdere değil,Saros Körfezinin herhangi bir noktasında böyle bir projenin uygun olmadığını düşünüyoruz. Devletimizin milli enerji ile ilgili hayata geçirmeye çalıştığı olumlu projelere karşı değiliz. Her Türk vatandaşı ve tüm kamu kurumları Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güçlenmesi için yapacağı çevreye ve halkına duyarlı projeleri destekler. Fakat bu projenin doğa harikası,eşsiz Saros Körfezi’nde yapılmasını  ESTAB olarak istemiyoruz.

BOTAŞ yetkililerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Üzülerek söylüyorum ki, toplantıya giderken yaşadığım endişeleri döndüğümde de yaşamaya devam ediyorum. Umuyoruz bakanlık yetkilileri bu projenin Saros’umuza yapılmasından vazgeçer.