Evimi Temizliyorum Misafirlerimi Bekliyorum

Birliğimiz 2013/2014 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı Kapsamında Trakya Kalkınma Ajansına sunulan Evimi Temizliyorum Misafirlerimi Bekliyorum projesi sunulmuş olup projemiz onaylanmıştır. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan bütçeye göre 515.438,30-TL’lik proje bedeli belirlenmiştir. Bu bedelin %75’i 386.578,72 Trakya Kalkınma Ajansı tarafından %25 ‘i 128.859,58 TL ise Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği tarafından karşılanmıştır. 03/06/2015 tarihinde ‘’ 1 Adet Sahil (Kumsal) Temizleme Aracı Mal Alımı” ihalesi yapılmıştır. Birliğimiz tarafından yaptırılan 1 Adet Sahil (Kumsal) Temizleme Aracı Mal Alımı İşi ihalesi 414.000,00 TL’ye (KDV HARİÇ) İhale Esman Çega Esman Çevresel Ekipmanları Güv.Araç.ve Sist.San.ve Tic.Ltd.Şti’ne kalmıştır. Yine proje kapsamında 50 Adet plastik çöp konteyneri doğrudan teminle alınmış olup birliğimizin turizmi gelişme amacıyla mücavir alanlarımıza dağıtılmıştır. Bedeli 8.250,00-TL’dir. (KDV HARİÇ) 10/02/2016 tarihinde tüm ödemeler tamamlanmıştır ve hizmete sunulmuştur.

“Evimi Temizliyorum Misafirlerimi Bekliyorum” projemizle ilgili olarak 2015 yılı içerisinde 1 adet Kumsal Temizleme Aracı satın alınmıştır

Projenin Amacı:

Projenin genel hedefi Edirne iline bağlı Saros Körfezinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve rekabet gücünün artması için ekonomik değer üretme potansiyeli olan turizm sektörünün gelişmesine yönelik altyapı hizmetlerinin arttırılmasıdır.

Kapsanan Bölgede Belirlenen İhtiyaç ve Sorunların Tanımlanması:

Saros Körfezi sahil şeridinde bulunan sahillerimiz Trakya bölgesinin turizm potansiyeli en yüksek olan yerleşim alanlarından birisidir. Dolayısı ile bölge nüfusu yaz aylarında normal nüfusumuzun 10 katına kadar ulaşmaktadır. Gelen turistler bölgeyi daha çok denizi için ziyaret etmekte ve kıyı sahil kesiminde zaman geçirmektedir. Bu durum kıyı kumsalının çok ciddi ölçüde kirlenmesine neden olmaktadır. Ziyaretçilerin ardında bıraktıkları atıklar(Sigara izmaritleri, yiyecek kalıntıları, çeşitli kutu ve paketler, plastik kalıntılar vb.) bölgenin 25 km uzunluğundaki kumsalının her geçen gün kirlenmesine neden olmaktadır. Kumsala ziyaretçiler tarafından bırakılan yiyecek artıkları, sigara izmaritleri çok küçük boyutlu olduğundan insan gücüyle temizlenmesi çok zor hatta imkansızdır olmaktadır. Temizleme çalışmalarına rağmen bölge kumsalı rahatsız edici derecede kirlenmektedir. Kumsalın insan eliyle temizlenmesi çok zaman almakta ve gün ışığı gerektiğinden temizlik işçileri ile ziyaretçilerin sahile giriş ve çıkışları eş zamanlı olmaktadır. Ziyaretçilerin olduğu sırada sahilde temizleme çalışmalarının devam ediyor olması rahatsızlık ve memnuniyetsizlik oluşturmaktadır. Özet olarak insan gücüyle yapılan temizlik çalışmaları hem yeterli ölçüde kumsalı temizlememekte hem uzun zaman alarak gelen turistlerde memnuniyetsizlik oluşturmaktadır. Kumsalın çözülemeyen kirliliği gelen turistlerin sayısının artmasına engel teşkil etmektedir. Diğer taraftan birliğimiz kumsalın temizlenmesi için önemli bir finansmanı ayırmakta ve bu durum birliğimizin farklı turizm yatırımlarını yapmalarını engellemektedir.