Saros Körfezi

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan Saros Körfezi; kuzeyde Trakya kıyıları güneyde ise Gelibolu Yarımadası arasında, Çanakkale Boğazı’na 60 kilometrelik bir sahille paralel olarak uzanan, üçgen şeklinde harika kumsallarla kaplı masmavi bir cennettir.

Antik çağda Melas Kolpos adıyla bilinen Saros’un denizi, Ege’nin en tuzlu sularından biridir. Su altı akıntılarının yoğun olması, kentleşme ve sanayileşmeden uzak olması sebebiyle Saros, Ege’nin en temiz denizlerindendir. Su altı akıntıları sayesinde, dünyada kendi kendini temizleyebilen üç körfezden biridir. Körfez, her yılın şubat, nisan ve temmuz aylarının ortasında başlayıp ay sonuna kadar kendini temizleme işlemini gerçekleştirir. Yüzeydeki sıcak su ile dipteki soğuk suyun oluşturduğu akıntılar, körfezi tüm atık maddelerden arındırır. Bu akıntılar aynı zamanda denizin tertemiz, berrak olmasını sağlar ve dönem dönem de çok soğuk olmasına sebep olur. Ayrıca Türkiye’nin üçüncü en büyük kumsalı da Saros’taki Erikli’de yer alır.

Saros Körfezi’nde canlı popülasyonu anlamında büyük bir çeşitlilik vardır. Körfezde, 144 cins balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür sünger yetişir. Kuzey kıyılar ise flamingo kuşlarının göç zamanlarında konakladıkları yerlerdir. Saros’ta bulunan tür çeşitliliği, birçok dalış kulübünün ve sualtı fotoğrafçılarının bölgeye ilgisini artırmıştır. Ayrıca son yıllarda rüzgar sörfçüleri de bölgeyi keşfetmiştir.

Son yıllarda Türkiye’nin her yanından seyahat severlerin rağbet gösterdiği Saros Körfezi’nde en çok tercih edilen konaklama yerleri Erikli, Enez ve Yayla sahilleridir.