Sualtı Tarih Müzesi’nin Gemisi Batırıldı

ESTAB eliyle yaptırılan Yapay Resif Projesi’nin etaplarından olan Sualtı Tarih Müzesi’nde Nusrat Mayın Gemisi’ni canlandıracak geminin batırılması için 01.09.2014 Pazartesi günü İbrice Limanı’nda tören düzenlendi.
     Törene, Edirne Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Albay Hasan Tunay, Saros Yapay Resif Projesi Teknik Danışmanı Savaş Yapman, Kamu, özel, sivil, sosyal ve siyasal kesimlerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Törende, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Saros Yapay Resif Projesi Teknik Danışmanı Savaş Yapman, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve Edirne Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç tarafından birer konuşma yapıldı.
     Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı burada yaptığı konuşmada, ” Projeye emek, destek ve katkı sağlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşları kutluyorum. Daha önce görev yaptığım 8 yer içerisinde farklılık ve farkındalık adına bu bağlamda gördüğüm ilk projedir. 64 km sahilimiz ve yaklaşık 12 bin yazlığımız bulunmakta ama biz 2015 turizm sezonu ile ilgili 2014 ve 2014 yılı öncesi tüm verileri reel perspektif ve bütüncül bir planlamayla masaya yatırıp burada tüm kişi kurum ve kuruluşlar ihtiyaç halinde diğer ilgililerinde desteği ve katkısı ile geleceği iyi planlamak zorundayız. Gerektiğinde çöpün dahi ayrıntısını iyi kurgulamak zorundayız. Bu konuda Güney Edirne Katı Atık Birliği önem taşıyor.
     Sayın Kaymakam konuşmasının devamında,  Projenin ulusal ve uluslararası dalış turizmine katkısı olacağını, hem de ilerleyen süreçte balık varlığının ve çeşitliliğinin artacağını, turizmin Keşan’ın geleceği olan tarım, hayvancılık gibi temel unsurlardan birisi olduğunu, ancak turizmden bütüncül bir bakış açısının algılanması gerektiğini belirtti. Alt ve üst yapısıyla tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmanın önemli olduğunu, yapılan bu çalışmanın da bölgeye değer kattığını ancak Saros’da aldığımız mavi bayrakta değerlendirildiğinde bu konuda çevre odaklı bölgenin kalkınabilmesi için tüm kurum ve kuruluşların ortak hareket etmesi gerektiğini önemine değindi.
     Daha sonra Nusrat Mayın Gemisi’ni canlandıracak geminin batırılacağı alana gidildi. Burada Saros Yapay Resif Projesi Teknik Danışmanı Savaş Yapman tarafından izleyicilere proje hakkında teknik bilgiler verildi. Geminin batırılması çalışmaları başlatılacak geminin batırılması sağlandı.