Sultaniçe Sahili

Edirne’nin Enez ilçesine bağlı bir köyü olan Sultaniçe, dünyada kendi kendini temizleyen beş körfezden biri olarak anılan Saros Körfezi kıyısında yer alıyor. İstanbul’a arabayla yaklaşık üç buçuk saatlik mesafede bulunan Sultaniçe köyü, keşfedilmemiş sahilli ve eşsiz doğası ile şehrin kalabalığından bunalan tatilcilerin yeni gözdesi olmaya aday.

Edirne’ye 200 kilometre, Enez ilçesine ise 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir sahil köyü olan Sultaniçe, yaz tatillerini dinlenerek geçirmek isteyenler için eşsiz bir tatil durağı. Osmanlı zamanında Padişah Abdülhamit’in vakıf arazisi olan köye, padişahın eşine ithafen Sultaniçe ismi verilmiş.

Görenleri kendine hayran bırakan Sultaniçe’nin nüfusu yaklaşık bin 500 civarında, bu rakam yaz döneminde köye gelen tatilcilerle birlikte daha da artıyor. Köyde, sayısı giderek fazlalaşan yazlık siteler ve tatilciler, köy sakinleri için yeni bir geçim kaynağı yaratıyor.

Köy halkının kendi ürettiği süt, yumurta, ekmek, tereyağı, peynir gibi ürünler yaz aylarında köye gelen tatilcilerin sofralarını süslüyor. Ayrıca sahil yolu üzerine kurulan seyyar tezgâhlar ve çay bahçeleri de hem köy yerini renklendiriyor hem de tatilcilerin köyden dışarı çıkmadan ihtiyaçlarını giderebilmelerini sağlıyor. Saros Körfezinin balık çeşitliliği köyde balıkçılığın gelişmesini sağlarken, tarım ve hayvancılık da yerel halkın iş alanları arasında bulunuyor.

Balıkçı tekneleri ile çevrili Sultaniçe Limanı ve sahili tatilcilerin ve yöre halkının yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği alanlar. Tekne ile denize açılmayı sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat olan liman, akşam saatlerinde balık satın alabileceğiniz bir pazar yerine dönüşüyor. Avdan dönen balıkçılardan satın alacağınız taze balıklar ile akşam yemeğinizi hazırlayabiliyorsunuz.

Genellikle orta sınıf ailelerin tatil için tercih ettiği Sultaniçe sahili, berrak ve tertemiz denizi ile doğal güzelliğini koruyor. Ayrıca doğa yürüyüşleri, organik tarım ve balık tutma gibi doğa ile iç içe aktivitelerde bulunmayı sevenler de Sultaniçe’de oldukça keyifli vakit geçirebiliyor.

Yaz aylarında köylüler tarafından temizlenen Sultaniçe sahili, Yunanca adı Samotrake olan Semadirek adası ve Gökçeada ile karşı karşıya.

Kendi aracı olmayanlar, Sultaniçe’ye gitmek için Keşan garajından kalkan dolmuşlara binerek köye ulaşabiliyor. Yaz döneminde 15-20 dakikada bir hareket eden araçlar, kış döneminde ise daha uzun aralıklarla ulaşım sağlıyor. Edirne’ye en yakın havalimanı Çanakkale ve Çorlu’da.